Quantcast
Channel: Dostępna Wiedza » Działka
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Ochrona dla Twojego samochodu – garaże w domu, garaże wolnostojące i wiaty garażowe

$
0
0

Posiadanie samochodu nie jest już szczególnym wyróżnieniem, gdy coraz więcej gospodarstw domowych posiada po dwa, a czasem nawet trzy samochody. Posiadając własną działkę wiele osób decyduje się na budowę obiektu chroniącego samochód przed działaniem sił natury, czy uszkodzeniami z rąk człowieka. Dostępnych jest kilka możliwości, garaże wbudowane w bryłę budynku, garaże wolnostojące oraz wiaty garażowe. Wybór pomiędzy nimi jest uzależniony od oczekiwanych funkcji, dostępnej przestrzeni oraz funduszy.


Wydzielenie przestrzeni dla samochodu nie jest jedynie kwestią ochrony samego pojazdu. Stałe miejsce pozwala zachować porządek na posesji, chroni mieszkańców, szczególnie najmłodszych, oraz inne elementy znajdujące się na terenie, które mogłyby zostać uszkodzone przez parkujący samochód. Wydzielone miejsce nie musi być osłonięte, jednak każdego rodzaju zadaszenie eliminuje nieprzyjemne obowiązki, tj. usuwanie liści, śniegu, skrobanie szyb, czy wietrzenie zbyt nagrzanego latem samochodu.

Wybór zadaszenia jest uzależniony od wielu czynników. Każde dostępne rozwiązanie sprawdza się w innej sytuacji, dlatego warto jeszcze przed budową domu, czy kupnem domu z działką, ustalić swoje preferencje i możliwości finansowe. Wśród czynników wpływających na możliwość zastosowania konkretnego rozwiązania należy wymienić powierzchnię działki, jej usytuowanie względem stron świata jak i dróg dojazdowych, czy plan zagospodarowania przestrzeni. Wielkość garażu zasadniczo określają konkretne potrzeby, czyli posiadany samochód – przepisy budowlane określają jedynie minimalną wysokość garażu oraz rozmiar bramy wjazdowej. Jednak przestrzeń garażową należy również dostosować do użytkowników pojazdów, m.in. osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Usytuowanie garażu często bezpośrednio wynika z planu działki, czyli jej wielkości, równoczesnej zabudowy oraz usytuowania względem drogi dojazdowej. Na terenach o niewielkim nasileniu ruchu garaż lub wiata może zostać zlokalizowana w pobliżu granicy działki, jednak w pobliżu ruchliwej ulicy może okazać się to problematyczne ze względu na konieczność wyjeżdżania tyłem z posesji.

Garaż w bryle budynku

Tego typu garaże są szczególnie często wybieranym rozwiązaniem w kraju. Powody nie należą do wyjątkowych, niewielkie działki i mniejsze koszty w porównaniu z garażami wolnostojącymi, oraz obawy przed zdewastowaniem samochodu przed włamywaczami.

Ceny działek budowlanych nie należą do najmniejszych, przez co wiele osób decyduje się na niewielkie działki, na których należy ograniczać zabudowę. Koszty budowy garażu zintegrowanego z bryłą budynku są znacznie niższe niż w przypadku garaży wolnostojących. Wspólne są ściany, instalacje, a często również zadaszenie.

Miłym dodatkiem jest również możliwość dostania się do garażu suchą stopą, niezależnie od pogody. Przejście powinno jednak posiadać swego rodzaju śluzę, czyli podwójne drzwi, dzięki czemu spaliny z wnętrza garażu nie będą zasysane do wnętrza domu.

Garaż wolnostojący

Garaże wolnostojące należą do nieco droższych rozwiązań w porównaniu z innymi rozwiązaniami, zarówno ze względu na konieczność wydzielenia większej powierzchni pod zabudowę, jak i zwiększające się zużycie materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Nie zaburzają one bryły budynku i umożliwiają połączenie garażu z innymi funkcjonalnymi obiektami, tj. pomieszczenia na narzędzia czy zadaszone miejsce do grillowania.

Wiata garażowa

Wiata garażowa jest lekką alternatywą dla garażu wolnostojącego. Jest znacznie tańsza w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Zarówno konstrukcja wiat, pokrycie dachowe, jak i utwardzone podłoże nie wymaga znacznych nakładów finansowych. Dzięki lekkiej, często ażurowej konstrukcji, wiaty garażowe są obiektami nie przytłaczającymi działki, przez co sprawdzają się również w przypadku wąskich czy niedużych działek.

Dostępne wiaty garażowe wykonywane są w różnych technologiach, dzięki czemu można dopasować je do oryginalnego charakteru działki i znajdujących się na niej budynków.

Ważne jest również, że nie podlegają one tym samym przepisom co garaże i inne budynki. Bez trwałych ścian budowlanych mogą znaleźć dla siebie miejsce także przy granicy działki, co nie zawsze jest możliwe w przypadku garażu. W wielu przypadkach nie wymagają również uzyskania pozwolenia budowlanego. Prawo budowlane dopuszcza budowę dwóch obiektów (wiaty, altany, parterowe budynki gospodarcze, oranżerie) o powierzchni do 25 m2 na każde 500 m2 działki z wymogiem zgłoszenia budowy właściwym organom państwowym.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images